Teknik Moda Çizim Yöntemleri

//Teknik Moda Çizim Yöntemleri
Teknik Moda Çizim Yöntemleri 2018-08-15T16:19:23+00:00

Project Description

Teknik Moda Çizim Yöntemleri

Sayfa Sayısı: 128
Ebat: 21 x 29
Proje Sahibi : Tuğçe BALKAŞ
Kapak Tasarımı : Ali Tekin ÇAM
Baskı Öncesi Hazırlık : Ali Tekin ÇAM
Danışman : Prof. Dr. Esin SARIOĞLU
İlk Baskı Yılı: 2017
Hamur Tipi: 1.Hamur
Baskı Sayısı: 1. Basım

Satın Al (D&R)

 

Giysi tasarımlarının üretimi için; teknik ve teknolojik bilgi ile moda eğitimi gereklidir. Mesleğe yeni başlayanların, tasarım yapabilmeleri için, tasarım sürecine dâhil olan konular hakkında bilgi sahibi olmaları önemlidir. Moda endüstrisinde kalıp çıkarmak ve portfolyo çizimleri mesleki bilgilerle bağlantılıdır. Teknik Resim çizmek için; ürünün belirlenmesi, şekil ve yapısal detayların, istenen modele göre, yarım veya tam beden silueti üzerine uygulanması gerekir.

Teknik çizimde iki yöntem uygulanır.
1. Serbest el ile ya da cetvel yardımı ile verilen beden formu üzerine istenilen ürünün çizimi.
2. Bilgisayar ile çizim yapmak. Bilgisayardan çıkan kalıplar hızlı, daha net ve hatasız olmakla birlikte, el ile kalıp çıkarmak endüstride aranan bir niteliktir.

Teknik Moda Çizim Yöntemleri kitabı Türkiye’de, Tekstil ve Moda Tasarımı eğitimini üniversite düzeyinde veren okulların, Tekstil ve Moda Tasarım Bölümleri, Meslek Yüksek Okulları’nın Giyim Üretim Teknolojisi ve Moda Tasarım Bölümleri, bu eğitimi lise düzeyinde veren, Tekstil ve Moda Meslek Liseleri’nin Hazır Giyim Üretim Teknolojisi, Kadın Giyim Modelistliği gibi bölümlerinin ve de moda eğitimi veren Özel Kurslar’ın eğitiminde kullanılması için hazırlanmıştır. Kitapta yer alan çizimlere,  yukarıda belirtilen süreçlerin kolay ve doğru olarak biçimlendirilebilmesi, beden formları ile teknik detayları kolaylıkla ve doğru olarak çizmek amacıyla yer verilmiştir.

Kitabın hazırlık sürecinde desteklerini esirgemeyen değerli hocam sayın; Prof. Dr. Esin Sarıoğlu’na  ve hayatım boyunca her koşulda yanımda olan sevgili aileme sonsuz teşekkürlerimi saygı ile sunarım.

-Tuğçe Balkaş-